اين بخش از وبسايت، فعال نمي باشد

عضويت در خبرنامه


اين بخش از وبسايت، فعال نمي باشد

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

اين بخش از وبسايت، فعال نمي باشد

ورود به سايت

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

اين بخش از وبسايت، فعال نمي باشد

آمار سايت

اين بخش از وبسايت، فعال نمي باشد

  • ۱۰ربيع الاول ازدواج پيامبر اكرم صلوات الله علیه وآله با ام المؤمنین حضرت خديجه سلام الله علیها


    پيامبر اكرم(صلوات الله علیه وآله) در ۲۵ سالگي با مشورت و ياري عمويش ابوطالب(علیه السلام) با بانوي صاحب نام قريش، خديجه بنت خُويْلَد ازدواج نمود.
    خديجه‏ي كبري(سلام الله علیها) در تمام ۲۵ سال زندگي مشترك با پيامبر اكرم(صلوات الله علیه وآله) يار و غمخوار آن حضرت بود.

    زندگي مشترک پيامبر(ص) و خديجه(س) درس آموز تمام مردان و زناني است که جوياي سعادت در زندگي خود هستند. عدم دلبستگي خديجه(س) به سيم و زر دنيا و توجه به امور معنوي، عشق و علاقه به پيامبر(ص)، عطوفت و مهرباني متقابل رسول خدا(ص) و خديجه(س)، ايثار و وفاداري نسبت به يکديگر، همه و همه درس هاي آموزنده اي است براي جويندگان سعادت. خديجه را نبايد تنها يک بانوي سرمايه دار دانست. اين بانوي بزرگ، حتي در دوران جاهليت، که پاکدامني جايگاهي نداشت، به دليل عفت و دامن پاکش، طاهره ناميده مي شد. خديجه آن چنان بر بلنداي معنويت صعود کرده است که پيامبر خدا(ص) به کمال وي شهادت داده است. اين بانوي با معرفت، آن چنان حقيقت شناس و تيزبين است که در ميان همه مردان و زنان عصر بعثت، اولين فردي است که نبوت رسول خدا(ص) را تصديق مي کند و مدال پرافتخار ايمان را به دست مي آورد. مقام اين بانوي بزرگ به اندازه اي رفيع است که پيامبر خدا(ص) خطاب به وي فرمودند: خديجه! خداوند عزوجل روزي چندين بار به عظمت تو در نزد ملائکه مقربش مباهات مي کند. خديجه(س) مانند ساير مردم، محمد(ص) عزيز قريش را به عنوان فردي امين و درستکار مي شناخت. بر همين اساس از حضرتش دعوت کرد تا مسئوليت يکي از کاروان هاي تجارتي وي را بپذيرد. به هر حال، محمد(ص) مسئوليت کاروان را پذيرفت. خديجه هم غلام مورد اعتماد خود مَيسره را همراه حضرتش نمود، تا هم کمک کارش باشد و هم هنگام بازگشت گزارش سفر را از وي دريافت کند. در بازگشت کاروان تجاري، آن چيزي که بيشتر از خير و برکت و سود تجارت اين سفر، به سرپرستي محمد(ص)، نظر خديجه را به خود جلب نمود، گزارش دل انگيز ميسره از سخنان راهبي بود که به نبوت پيامبر اذعان کرده بود. اين گزارش، قلب خديجه(س) را از عشق به رسول خدا(ص) آکنده نمود.

    گزارش ميسره، و نويد ورقه بن نوفل، چنان طوفاني از محبت محمد(ص) در دل خديجه ايجاد کرد که بي صبرانه حضرتش را طلبيد و خطاب به وي چنين گفت: اي پسرعمو، به دليل خويشي، شرافت خانوادگي، امانت داري، حسن خلق و راستگويي که در شما سراغ دارم، به شما اشتياق پيدا کردم. آن گاه براي ازدواج با پيامبر(ص) اعلام آمادگي کرد. خديجه گرچه از نظر مال و ثروت ممتاز بود، اما دل به امور معنوي داشت. او طالب شخص با کمال بود، نه فرد پولدار. بر اساس همين ديدگاه بلند بود که خواستگاران پولدار خود را نپذيرفت و حتي مهريه را از مال خويش قرار داد. اين کار خديجه(س) عشق غيرقابل توصيف وي را نسبت به رسول خدا(ص) مي رساند، آن هم عشقي مقدس و معنوي که وراي همه امور مادي است، عشق به کمال است؛ عشق به صداقت است، عشق به امانت است، عشق به همه خوبي هاست و در يک کلام عشق به خداست. اين بانو مي داند که همه سعادت و خوشبختي در ارتباط با فرستاده خدا است و لذا در بياني چنين مي گويد: خوشبختي نصيب زني است که همسر محمد(ص) گردد، زيرا محمد براي وي مايه افتخار است. عشق و علاقه خديجه (س) به رسول خدا(ص) يک طرفه نبود، بلکه محبت دو جانبه بود. اين واقعيت را ابوطالب(ع) در خطبه عقد چنين بيان کرد: خديجه و محمد هر دو علاقه مند به يکديگر هستند. همان گونه که خديجه نسبت به رسول خدا(ص) شناخت پيدا نموده و به حضرتش علاقه مند شده بود، رسول خدا(ص) نيز کمالات خديجه(س) را دريافته و او را شايسته براي همسري خود مي دانست و هيچ زني را همتاي خديجه قرار نمي داد، او را ستايش مي کرد و بر ساير همسران خود برتري مي داد و در بزرگداشت و تکريم او تلاش زياد مي نمود. سروده مادر امامت در وصف رسول خدا(ص) در نخستين جلسه ديدار شنيدني است چرا که پيام عشقي پاک و خدايي را به ارمغان مي آورد: به خدا سوگند هر وزش نسيم، مرا به ياد شب هاي وصال مي اندازد و چون از سوي (خانه) شما فروغي درخشيدن مي گيرد، مي پندارم که آن نور شبح و سايه شماست. درد و جور شبانه اي از(فراق) شما کشيده ام، و چه کسي(دلداده اي) است که از جور و رنج شبانه در امان باشد. ترحم و دلسوزي کنيد و عطوفت به کار گيريد، که در هر حال مرا گريزي از(دلبستگي) به شما نيست.

عکس

درباره سايت

  • بسم رب الحسین باعرض سلام و تشکر بخاطر بازدیدتون از این سایت این وب سایت با هدف ترویج فرهنگ حسینی و عاشورایی راه اندازی شده و تصمیم دارم که اونقدر خدمت کنم تا یک بار دیگه چشمم به شیش گوشه اربابم بیافته همین برام بسه شما هم از دعای خیرتون مارو محروم نکنین و با نظراتتون باعث پیشرفت این وب سایت شوید یاحسین...

پربازديدها

عکس

موضوعات سايت

.:سایت جامع عاشورا:.

منوی کاربری

کدبازان>